Poniżej wskazujemy linki do strony internetowej Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej. Na stronach KPK można zapoznać się z informacjami ogólnymi, programami prac, aktualnościami oraz z ogłaszanymi konkursami na finansowanie projektów badawczych.
Wyzwania społeczne (Societal challenges)
Zobacz - Zdrowie, zmiany demograficzne i dobrostan (Health, Demographic Change and Wellbeing)
Głównym celem tego program jest poprawa zdrowia i dobrostanu wszystkich obywateli (dzieci, dorosłych i ludzi starszych) przez cały czas ich życia oraz zapewnienie wszystkim obywatelom gospodarczo zrównoważonych i innowacyjnych systemów opieki zdrowotnej wysokiej jakości.
Inwestycje w badania naukowe i innowacje związane z tym wyzwaniem społecznym umożliwią Europie zajęcie wiodącej pozycji na odpowiednich rynkach i odegrają rolę w osiągnięciu celów strategii 'Europa 2020' oraz jej inicjatyw przewodnich 'Unia innowacji' i 'Europa efektywnie korzystająca z zasobów'.
Zobacz - Bezpieczna, czysta i efektywna energia (Secure, Clean and Efficient Energy)
Celem tego wyzwania jest wsparcie niezawodnego, trwałego i konkurencyjnego systemu energetycznego poprzez: redukcję zużycia energii oraz redukcję śladu węglowego, tanią, niskowęglową energię elektryczną, paliwa alternatywne i mobilne źródła energii, jednolitą, inteligentną europejską sieć energetyczną, nowe technologie, zaangażowanie sektora publicznego, wdrażanie na rynek innowacji energetycznych i ICT.
Zobacz - Inteligentny, zielony i zintegrowany transport (Smart, Green and Integrated Transport)
Program wspiera budowę bezpiecznego, inteligentnego, ekologicznego, zintegrowanego transportu dla obywateli i gospodarki. Ma na celu uwzględnienie wzrastających potrzeb mobilności, wzmocnienie konkurencyjności europejskiego przemysłu transportowego.
Program obejmuje rozwój strategii łagodzących zmianę klimatu, zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi, wodą, odpadami, bioróżnorodnością i ekosystemami, tworzenie wszechstronnych i zrównoważonych systemów obserwacji i zbierania informacji o środowisku.
Wyzwanie ma na celu propagowanie lepszego zrozumienia Europy, dostarczając rozwiązań i wsparcia dla integracyjnych, innowacyjnych i refleksyjnych społeczeństw europejskich - znajdują się tu zarówno tematy badań społeczno-ekonomicznych nad przezwyciężeniem kryzysu, jak również tematy dotykające dziedzictwa kulturowego, identyfikacji europejskiej, roli młodego pokolenia w innowacyjnej Europie, wzmocnienia roli Europy w kontekście przeobrażeń globalnych, czy też badania nad nowymi formami innowacji.
Program wspiera walkę z przestępczością i terroryzmem, wzmacnia bezpieczeństwo poprzez zarządzanie granicami, przeciwdziałanie kryzysom i klęskom żywiołowym w Europie, zapewnianie bezpieczeństwa i poszanowania prywatności w Internecie.