Listy gratulacyjne Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą za 2012 r.
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. zw. dr hab. Marek Przeniosło skierował do 36 nauczycieli akademickich Naszego Uniwersytetu listy gratulacyjne. Wytypowane osoby w 2012 r. należały do wyróżniających się w sferze naukowej. Preferowana była aktywność polegająca na publikowaniu tekstów w czasopismach „wysokopunktowanych”, a także promowanie doktorów i uczestnictwo w procedurze recenzyjnej przy nadawaniu stopni dra, dra hab. i tytułu profesora.
Listy gratulacyjne Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą za 2013 r.
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. zw. dr hab. Marek Przeniosło skierował do 33 nauczycieli akademickich Naszego Uniwersytetu listy gratulacyjne. Wytypowane osoby w 2013 r. należały do wyróżniających się w sferze naukowej. Premiowana była odpowiednia liczba artykułów opublikowanych w czasopismach wysoko punktowanych, natomiast w przypadku wydziałów społecznych i humanistycznych, także autorstwo monografii. Ograniczona została liczba listów w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wówczas było ich 36, obecnie 33. Wśród tegorocznych listów gratulacyjnych znalazły się trzy przyznane tym Redakcjom periodyków wydawanych przez UJK, które otrzymały najwyższą liczbę punktów podczas oceny ministerialnej ogłoszonej w grudniu 2013 r. Dotyczy to czasopism: „Respectus Philologicus” – 9 punktów (WH); „Miscellanea Oeconomicae” – 7 punktów (WZiA); „Studia Pedagogiczne” - 5 punktów (WPiA).
O przyznaniu listu decydowała aktywność publikacyjna. Wymagane było spełnienie jednego z następujących warunków:
a) W przypadku pracowników WM-P i WNoZ (bez kierunku Geografia):
- opublikowanie minimum 6 artykułów w czasopiśmie z listy A (niezależnie od przyznanej liczby punktów wynikających ze współautorstwa);
- opublikowanie minimum 4 artykułów w czasopiśmie z listy A (niezależnie od przyznanej liczby punktów wynikających ze współautorstwa), w tym minimum 1 tekstu w czasopiśmie 50-cio punktowym.
b) W przypadku Wydziałów reprezentujących dyscypliny humanistyczne i społeczne (tu również kierunek: Geografia)
- opublikowanie przynajmniej 2 artykułów z listy A, B, C (min. 10-cio punktowych) lub 3 artykułów z listy A, B, C (min. 8-mio punktowych);
- opublikowanie przynajmniej 2 artykułów z listy B, C (min. 7-mio punktowych) + monografii lub 1 artykułu z listy A + monografii;
- opublikowanie dwóch monografii.
c) W przypadku dwóch Instytutów artystycznych listy gratulacyjne przyznano osobom (po jednym z każdego Instytutu), które otrzymały największą liczbę punktów w ramach sprawozdań indywidualnych z działalności naukowej za 2013 r.
Szczególnie trudno było wytypować najaktywniejsze osoby z WM-P i WNoZ. Liczba nauczycieli akademickich posiadających liczne publikacje w czasopismach wysoko punktowanych jest tu znacząca. Wśród tych, którzy w swoim dorobku za 2013 r. posiadają 5 artykułów opublikowanych w czasopismach umieszczonych na liście A znajdują się: Barbara Barszcz (Instytut Chemii), Wiesław Kaca (Instytut Biologii), Maciej Rybczyński (Instytut Fizyki) i Valentyna Zubkowa (Instytut Chemii). Wśród pięciu artykułów Macieja Rybczyńskiego dwa umieszczone zostały w czasopismach 45-cio punktowych. Cztery artykuły w czasopismach z listy A, a wśród nich teksty 45-cio punktowe posiadali: Zdzisław Migaszewski (Instytut Chemii), Stanisław Mrówczyński (Instytut Fizyki) i Zbigniew Włodarczyk (Instytut Fizyki). Również tym osobom należą się podziękowania za ich wyjątkowo dużą aktywność publikacyjną.
Listy gratulacyjne Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą za 2014 r.
Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. zw. dr hab. Marek Przeniosło już po raz trzeci skierował do wybranej grupy pracowników UJK listy gratulacyjne. Wytypowane osoby w 2014 r. należały do najaktywniejszych, jeśli chodzi o publikowanie artykułów wysoko punktowanych i monografii, pod uwagę brana była także aktywność w pozyskiwaniu grantów. Tym razem przyznanych zostało 44 listy gratulacyjne (w poprzednich dwóch latach: 36 i 33). Wyraźne naukowe uaktywnienie się kadry akademickiej UJK w 2014 r. spowodowało konieczność podniesienia wymagań, spełnienie których decydowało o przyznaniu listu (szczegóły pod wykazem nazwisk).
W przypadku wydziałów humanistycznych i społecznych list gratulacyjny przyznany został tym pracownikom, którzy spełnili jeden z następujących warunków (w porównaniu z ubiegłym rokiem wymagania zostały podniesione): opublikowali przynajmniej 3 artykuły w czasopismach minimum 10-cio punktowych; 2 artykuły 10-cio punktowe i 1 artykuł 9-cio punktowy; 2 artykuły 10-cio punktowe i dwa minimum 6-cio punktowe; 1 artykuł z listy A i dwa minimum 6-cio punktowe; 1 artykuł 10-cio punktowy i pozyskały grant; 2 monografie i minimum 1 artykuł 7-mio punktowy; 1 monografię i minimum 2 artykuły powyżej 6-ciu punktów (ale w sumie minimum 16 punktów); 1 monografia i grant. W przypadku WM-P i WNoZ obowiązywały kryteria podobne do tych z ubiegłego roku: opublikowanie przynajmniej 6 artykułów w czasopiśmie z listy A (niezależnie od liczby punktów wynikających ze współautorstwa). Dodatkowo list przyznano tym osobom, które miały mniej niż 6 artykułów z listy A, ale suma punktów za posiadane teksty była najwyższa (cztery osoby z najwyższą liczbą punktów w tej grupie – niezależnie od współautorstwa).
Warto wspomnieć jeszcze o innych osobach, których aktywność w 2014 r. była wyróżniająca. W przypadku pracowników wydziałów społecznych i humanistycznych należy wymienić następujących pracowników (kolejność alfabetyczna): Małgorzata Krawczyk – Blicharska, WPiA (A: 10, 10); Jerzy Gapys, WH (M: 25, 25); Joanna Grzela, WZiA (M: 25, A: 7, 7); Edyta Łyżwa, WZiA (M: 25, A: 7, 7); Edyta Majcher – Ociesa, WH (M: 25, 25); Piotr Misztal, WZiA (A: 10, 10, 8); Mirosława Nowak, WZiA (A: 10, 8, 8, 7); Tomasz Pawłuszko, WZiA (M: 25, A: 7, 7); Jarosław Prońko, WZiA (A: 10, 10, 6); Maria Tymińska, WZiA (A: 10, 10); Leszek Wieczorek, WZiA (M: 25, 25). W przypadku pracowników WM-P i WNoZ trzeba wspomnieć o (kolejność alfabetyczna): Barbarze Barszcz, Robercie Buckim, Joanna Garbulińska-Węgrzyn, Stanisławie Góździu, Agnieszce Jabłońskiej-Wawrzyckiej, Mariannie Janion, Wiesławie Kacy, Tadeuszu Kosztołowiczu, Ireneuszu Koteli, Dorocie Kozieł, Wiesławie Kubisiu, Zdzisławie Migaszewskim, Annie Nasierowskiej-Gutmajer, Przemysławie Rybińskim, Andrzeju Strójwąsie, Mieczysławie Szaleckim, Agnieszce Wojtaszek-Szwarc, Walentynie Zubkowej.